ADN-S-32-45-A-P-A-F1A
SKU
Specifications • Compact cylinder, double-acting ADN-S • With cushioning – P; with male thread – A; with position sensing – A; for battery production – F1A • Piston diameter: 32 mm • Stroke: 45 mm • Corrosion resistance class CRC: 0 - No corrosion stress
Compact cylinder, double-acting ADN-S • Very compact design: shorter than comparable cylinders • Reduced housing length: saving materials and weight • Reduced housing width: for space-critical applications • Large selection: standard strokes 5 ... 50 mm • Design by Festo: visually compelling