Distributed servo drive AMP8042-E041
Motor type: permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated servo drive
Nominal voltage: 0…848 V DC
Standstill torque: 4.10 Nm
Rated torque: 3.70 Nm
Peak torque: 18.9 Nm
Rated speed: 2500 min-1
Rated power: 0.97 kW
Rotor moment of inertia: 1.98 kgcm²
Motor feedback: multi-turn absolute encoder
System bus: EtherCAT
Drive profile: CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE)
Connection technology: ECP B23 plug
Realization STO: by local TwinSAFE Logic or by FSoE
Safe stop functions: Safe Torque Off (STO), Safe Stop 1 (SS1)
Ambient temperature (operation): +5…+40 °C