Distributed servo drive AMP8541-E240
Nominal voltage: 0…848 V DC
Standstill torque: 2.40 Nm
Rated torque: 2.20 Nm
Peak torque: 9.14 Nm
Rated speed: 6000 min-1
Rated power: 1.38 kW
Rotor moment of inertia: 4.62 kgcm²
Motor feedback: multi-turn absolute encoder
System bus: EtherCAT
Drive profile: CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE)
Connection technology: ECP B23 plug
Realization STO: by local TwinSAFE Logic or by FSoE
Safe stop functions: Safe Torque Off (STO), Safe Stop 1 (SS1)
Ambient temperature (operation): +5…+40 °C