Embedded PC CX5240-0170
Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC 64 bit, no TwinCAT
Processor: Intel Atom® x5-E3940, 1.6 GHz, 4 cores (TC3: 50)
Number of cores: 4
Flash memory: slot for CFast card and microSD card, cards not included
Main memory: 8 GB DDR4 RAM (internal, not expandable)
Persistent memory: integrated 1-second UPS (1 MB on CFast card)
Interfaces: 2 x RJ45 10/100/1000 Mbit/s, 1 x DVI-D, 4 x USB 3.0, 1 x optional interface
Diagnostics LED: 1 x power, 1 x TC status, 1 x flash access, 2 x bus status
Clock: internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable)
Control software: TwinCAT 3 runtime (XAR)
I/O connection: E-bus or K-bus, automatic recognition
Power supply: 24 V DC (-15 %/+20 %), electrically isolated and UPS OCT-capable
Max. power consumption: 18 W
Max. power consumption (with loading UPS): 34 W
Dimensions (W x H x D): 142 mm x 100 mm x 92 mm
Weight: approx. 1195 g
Operating/storage temperature: -25…+60 °C/-40…+85 °C
Relative humidity: 95 %, no condensation