EPI2008-0001 IO-Link box
The EPI2008-0001 IO-Link box with digital outputs connects binary control signals from the controller on to the actuators at the process level. The eight outputs handle load currents of up to 0.5 A, and although the total current is limited to 4 A, they indicate their status through light emitting diodes.
Communication: IO-Link
Interfaces: 1 x M12 plug, A-coded
Data transfer rates: 230.4 kbaud (COM 3)
Specification version: IO-Link V1.1, Class B
Number of outputs: 8
Output connections: M8, screw type
Load type: ohmic, inductive, lamp load
Nominal output voltage: 24 V DC (-15 %/+20 %)
Max. output current: 0.5 A per channel, from P24, individually short-circuit proof
Short-circuit current: typ. 1.5 A
Current consumption: typ. 100 mA from L+
Auxiliary power current: typ. 20 mA + load
Electrical isolation: L+/P24: yes
Weight: approx. 165 g
Operating/storage temperature: -25…+60 °C/-40…+85 °C