ERI1008-0001 IO-Link box
Communication: IO-Link
Interfaces: 1 x M12 plug, A-coded
Data transfer rates: 230.4 kbaud (COM 3)
Specification version: IO-Link V1.1, Class A
Number of inputs: 8
Input connections: M8, screw type
Nominal input voltage: 24 V DC (-15 %/+20 %)
Input filter: 3.0 ms (default), adjustable 0…20 ms
“0” signal voltage: -3…+5 V (EN 61131-2, type 3)
“1” signal voltage: 11…30 V (EN 61131-2, type 3)
Input current: typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3)
Sensor supply: max. 0.5 A, from L+, short-circuit proof in total
Current consumption: typ. 100 mA from L+
Weight: approx. 265 g
Operating/storage temperature: -25…+60 °C/-40…+85 °C