Guided drives, DFM-100-200-P-A-GF
SKU
170898
Specifications • Guided drives DFM - Plain-bearing guide GF • Diameter Diameter 100 mm • Stroke [mm]: 200
Guided drives DFM • Drive and guide unit in a single housing • Minimal space requirement • Minimal mounting time • Choice of compressed air supply ports • Wide range of mounting options • Sturdy and precise • Good protection against torsion • High rigidity • Maintenance-free • High resistance to torques and transverse loads • With plain-bearing guide: high rigidity thanks to large-diameter guide rods and four plain-bearing bushes • With recirculating ball bearing guide: for applications involving torque loads • Basic drive with strokes of up to 200 mm Guided drive DFM-B • Drive with strokes of up to 400 mm • With precision adjustment of end positions • With pneumatic cushioning, adjustable PPV • With shock absorber, self-adjusting, progressive