Power supply unit CX2100-0004
The CX2100-0004 power supply module is used for supplying power to the components (CPU modules, system and extension modules) of a CX2020 or CX2030 system. The power supply module is controlled via TwinCAT. An FSTN LC display with 2 x 16 characters and a selector switch as well as an enter key allow the querying of internal status values as well as self-created display parameters or menus with and without input options. EtherCAT or Bus Terminals can be connected on the right-hand side – the respective bus system is detected automatically and operated by the CPU. Power is supplied to the E-bus or K-bus electronics in the I/O terminals by an integrated, but internally separate power supply unit with 2 A at 5 V DC. The CX2100-0004 is in principle passively cooled, has no fan and is intended for operation in the extended temperature range from -25 to +60 °C. The standard power supply CX2100-0004 provides a maximum output of 45 W.
Power supply: 24 V DC (-15 %/+20 %)
Max. power output: 45 W
I/O connection: E-bus or K-bus, automatic recognition
Current supply E-bus/K-bus: 2 A
UPS: –
Capacity: –
Type of connection: spring-loaded technique (adapter terminal)
Display: FSTN display 2 lines x 16 characters of text, illuminated
Diagnostics LED: 1 x PWR, 1 x I/O Run, 1 x I/O Err
Max. power consumption: 3.5 W
Dimensions (W x H x D): 40 mm x 100 mm x 91 mm
Weight: approx. 375 g
Operating/storage temperature: -25…+60 °C/-40…+85 °C
Relative humidity: 95 %, no condensation