Power supply unit CX2100-0014
Power supply: 24 V DC (-15 %/+20 %)
Max. power output: 130 W
I/O connection: E-bus or K-bus, automatic recognition
Current supply E-bus/K-bus: 2 A
UPS: –
Capacity: –
Type of connection: spring-loaded technique (adapter terminal)
Display: FSTN display 2 lines x 16 characters of text, illuminated
Diagnostics LED: 1 x PWR, 1 x I/O Run, 1 x I/O Err
Max. power consumption: 3.5 W
Dimensions (W x H x D): 60 mm x 100 mm x 91 mm
Weight: approx. 550 g
Operating/storage temperature: -25…+60 °C/-40…+85 °C
Relative humidity: 95 %, no condensation
Vibration/shock resistance: conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emission: conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protection rating: IP20
Approvals/markings: CE, UL
The CX2100-0014 power supply module is used for supplying power to the components (CPU modules, system and extension modules) of a CX20xx system. The power supply module is controlled via TwinCAT. An FSTN LC display with 2 x 16 characters and a selector switch as well as an enter key allow the querying of internal status values as well as self-created display parameters or menus with and without input options. EtherCAT or Bus Terminals can be connected on the right-hand side – the respective bus system is detected automatically and operated by the CPU. Power is supplied to the E-bus or K-bus electronics in the I/O terminals by an integrated but internally separate power supply unit with 2 A at 5 V DC. The CX2100-0014 is in principle passively cooled, has no fan and is intended for operation in the extended temperature range from -25 to +60 °C. The powerful CX2100-0014 power supply unit offers a maximum output of 130 W. Thanks to its wider housing front the CX2100-0014 also allows passive ventilation through the front and is thus also suitable for horizontal mounting positions. Optionally, the CX2020 or CX2030 systems can be equipped with active ventilation (fan option) for better heat dissipation, thus enabling operation in different ambient conditions in combination with a CX2100-0014 power supply unit.