Round cylinders DSNU-S, double-acting, DSNU-S-16-20-P-A-MQ
SKU
Specifications • Round cylinders DSNU-S, double-acting • Stroke 20 mm • Piston diameter 16 mm • Piston rod thread M6 • Cushioning Elastic cushioning rings/plates at both ends • Mounting position optional • Design: Piston, Piston rod, Cylinder barrel • Position detection Via proximity switch
Round cylinders DSNU-S, double-acting • Compact variant of standards-based cylinder DSNU • Piston Ø 8... 25 mm • Stroke 10 ... 200 mm