SCT7315-0750 Busbar split-core CT
ZAR 0.00 ZAR 0.00
Out of stock
SKU
SCT7315-0750
The SCT7xxx busbar split-core CTs for high primary currents, ensure minimum installation effort in existing systems. With their separable measuring system, they enable flexible retrofitting without separating the primary conductors. 750 A AC. Accuracy class 1.
Accuracy class: 1 Primary current: 750 A AC Secondary current: 5 A Rated power: 5 VA Max. diameter round conductor: 80 mm Possible rail dimensions: 80 x 120 mm Size: 3 Dimensions (W x H x D): 155 mm x 198 mm x 58 mm Approvals/markings: CE, EAC