SIVACON S4 mounting panel 3VA13 (400 A), 3VA14 (630 A), 3VA23 (400 A), 8PQ6000-8BA56
ZAR 0.00 ZAR 0.00
Out of stock
SKU
8PQ6000-8BA56
KIT 3VA23_24/VERTICAL/H400/W600
SIVACON S4 mounting plate 3VA13 (400A), 3VA14 (630A), 3VA23 (400A), 3VA24 (630A), 3-pole, plug-in socket, H:400mm W:600mm The SIVACON S4 power distribution board is an efficient system consisting of an enclosure and SENTRON components. The SIVACON S4 power distribution board is a system for producing a design-verified switchgear and control gear assembly. It provides reliable, integrated and efficient power distribution up to 4000 A. The modular system can be flexibly adapted to almost all requirements. A range of installation options to cater for components with different accessories are the ideal response to changing power distribution needs. The configuration software SIMARIS configuration provides support from planning to documentation of the SIVACON power distribution board and the ALPHA UNIVERSAL distribution boards. Key features of the Siemens SIVACON power distribution boards: 1. SIMARIS configuration software allows more reliable planning and saves times for costing quotes and for plant documentation. 2. An efficient ventilation system tailored to the components prevents hot spots and a build-up of heat during operation, reduces derating and ensures permanent plant availability. 3. The form of internal separation up to 4b can be effectively achieved with standard components. 4. The design of the SIVACON S4 power distribution board simplifies device connection and installation. 5. Adjustable device holders offer a maximum range of applications with minimal block variance, for example the choice of operating mechanism and switching device installation type. 6. The SIVACON S4 power distribution board flexible manufacturing concept is certified in accordance with ISO 9001 and allows implementation of prefabricated solutions in various stages of development (with or without copper versions as required) with very short lead times.
More Information
SKU 8PQ6000-8BA56
Write Your Own Review
You're reviewing:SIVACON S4 mounting panel 3VA13 (400 A), 3VA14 (630 A), 3VA23 (400 A), 8PQ6000-8BA56