ZK4501-8025-0100 Motor extension cable
ZAR 0.00 ZAR 0.00
Out of stock
SKU
ZK4501-8025-0100
Highly flexible, drag-chain suitable cable with 5 million bending cycles, max. 240 m/min, max. 30 m/s², min. bending radius = 111 mm (7 x OD), max. drag-chain length horizontal 20 m, vertical 5 m, (4 x 4 mm² + (2 x 1 mm²) + (2 x AWG22)). from 25 m motor choke required. The cable is UL and CSA listed. Length: 100 mm
Head A Installation size: M40 Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): Power: 4+PE, Signal: 4 Wire termination: crimp connection Body color: metal Head B Installation size: M40 Connector type: socket Contact type: male Number of positions (face): Power: 4+PE, Signal: 4, Data: 4 Wire termination: crimp connection Body color: metal Meterware Cross-section (power): 4.00 mm² (approx. AWG12) Cross-section (signal): AWG22 (approx. 0.34 mm²) Use: drag-chain suitable Material jacket: TPU (thermoplastic polyurethane) Outer cable diameter: 15.9 mm ± 0.4 mm (0.6259" ± 0.0157") Jacket color: orange