ZK4504-8027-0046 Motor extension cable
SKU
ZK4504-8027-0046
highly flexible, drag-chain suitable cable with 5 mio. bending cycles, max. 240 m/min, max. 30 m/s², min. bending radius = 209 mm (10 x OD), max. drag-chain length horizontal 20 m, vertical 5 m, (4 x 10 mm² + (2 x 1.5 mm²) + (2 x AWG22)), no motor choke required. The cable is UL and CSA listed. Length: 46.00 mm
Head A Installation size: M40 Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): Power: 4+PE, Signal: 4 Wire termination: crimp connection Body color: metal Head B Installation size: open end Number of positions (face): 8-wire + shield Head C Installation size: Pitch dimension 5.08 mm Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): 5-pin Wire termination: Clamping yoke connection Max. wire cross-section: AWG26 ... AWG12 (0.13 mm² ... 4 mm²) Body color: black, similar to RAL 9011 Meterware Cross-section (power): 10 mm² (approx. AWG8) Cross-section (signal): AWG22 (approx. 0.34 mm²) Use: drag-chain suitable Material jacket: TPU (thermoplastic polyurethane) Outer cable diameter: 20.9 mm ± 0.5 mm (0.8228" ± 0.0197") Jacket color: orange