ZK4800-8022-0044 Motor connection cable
ZAR 0.00 ZAR 0.00
Out of stock
SKU
ZK4800-8022-0044
Highly flexible, drag-chain suitable cable with 5 million bending cycles, max. 240 m/min, max. 30 m/s², min. bending radius = 81 mm (7 x OD), max. drag-chain length horizontal 20 m, vertical 5 m, (4 x 1 mm² + (2 x 0.75 mm²) + (2 x AWG22)). The cable is UL and CSA listed. Length: 44.00 mm
Head A Installation size: itec® (Series 915) Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): Power: 3+PE, Signal: 5 Wire termination: crimp connection Body color: black, similar to RAL 9011 Head B Installation size: Pitch dimension 7.62 mm Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): 4-pin Wire termination: PUSH IN Max. wire cross-section: AWG24 ... AWG8 (0.5 mm² ... 10 mm²) Body color: black, similar to RAL 9011 Meterware Cross-section (power): 1.00 mm² (approx. AWG18) Cross-section (signal): AWG22 (approx. 0.34 mm²) Use: drag-chain suitable Material jacket: TPU (thermoplastic polyurethane) Outer cable diameter: 11.6 mm ± 0.4 mm (0.4567" ± 0.0157") Jacket color: orange