ZK4800-8025-0060 Motor connection cable
SKU
ZK4800-8025-0060
Highly flexible, drag-chain suitable cable with 5 million bending cycles, max. 240 m/min, max. 30 m/s², min. bending radius = 111 mm (7 x OD), max. drag-chain length horizontal 20 m, vertical 5 m, (4 x 4 mm² + (2 x 1 mm²) + (2 x AWG22)).The cable is UL and CSA listed. Length: 60.00 mm
Head A Installation size: M40 Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): Power: 4+PE, Signal: 4 Wire termination: crimp connection Body color: metal Head B Installation size: Pitch dimension 7.62 mm Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): 4-pin Wire termination: PUSH IN Max. wire cross-section: AWG24 ... AWG8 (0.5 mm² ... 10 mm²) Body color: black, similar to RAL 9011 Meterware Cross-section (power): 4.00 mm² (approx. AWG12) Cross-section (signal): AWG22 (approx. 0.34 mm²) Use: drag-chain suitable Material jacket: TPU (thermoplastic polyurethane) Outer cable diameter: 15.9 mm ± 0.4 mm (0.6259" ± 0.0157") Jacket color: orange