ZK4800-8064-0079 Motor connection cable
SKU
ZK4800-8064-0079
Highly flexible, torsion-resistant cable with 2 million bending cycles, max. 240 m/min, max. 30 m/s², min. bending radius = 183 mm (12 x OD), max. drag-chain length horizontal 20 m, vertical 5 m, (4 x 2.5 mm² + (2 x 1 mm²) + (2 x AWG22)). The cable is UL and CSA listed. Length: 79.00 mm
Head A Installation size: M23 Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): Power: 3+PE, Signal: 5 Wire termination: crimp connection Body color: metal Head B Installation size: Pitch dimension 7.62 mm Connector type: plug Contact type: female Number of positions (face): 4-pin Wire termination: PUSH IN Max. wire cross-section: AWG24 ... AWG8 (0.5 mm² ... 10 mm²) Body color: black, similar to RAL 9011 Meterware Cross-section (power): 2.50 mm² (approx. AWG14) Cross-section (signal): AWG22 (approx. 0.34 mm²) Use: suitable for torsion/robotic application Material jacket: TPU (thermoplastic polyurethane) Outer cable diameter: 15.2 mm ± 0.3 mm (0.5984" ± 0.0118") Jacket color: orange